Staff & Contacts

Main Office Staff

Principal: Kim Carpentino

Assistant Principal: Brad Trottier

Assistant Principal: Jolene McWhirter

Secretaries: Stephanie McPhee and Kathleen Crocker

School Nurse: Laurie Fleming

Core Classes

Language Arts

Kim Parsons- Team 6-1

Jayne DiPirro- Team 6-2

Kate Burke- Team 7-1

Jennifer Sullivan- Team 7-2

Alexandra Ange- Team 8-1

Maureen Lynch- Team 8-2

Kristin Yeaton - PACE LA

Math

Eric Werner- Team 6-1

Russ Manchester- Team 6-2

Katie Tilton- Team 7-1

Jackie Monaco- Team 7-2

Derek Dane- Team 8-1

Ellen Knowlton- Team 8-2

Michael Karthas- PACE Math

Science

Fran Leach- Team 6-1

Cynthia Strike- Team 6-2

Danielle Paradis- Team 7-1

Stephanie Smith- Team 7-2

Kip Porter- Team 8-1

Lisa Arciprete-Cronin- Team 8-2

Social Studies

Mary-Ellen Hedrick- Team 6-1

Russ Hamilton- Team 6-2

Derek Gustavsen- Team 7-1

Diana Lang- Team 7-2

Lara Owens- Team 8-1

Rich Salcito- Team 8-2

Special Education

Heather Dubois- Team 6-1

Cheryl Castagnino- Team 6-2

Amanda Young- Team 7-1

Ashley Peabody- Team 7-2

Kristen Mitchell- Team 8-1

Bonnie Heath- Team 8-2

Unified Arts

Sandi Galle - Art

Kristen Sarno - Art

Paula Hamelin - Healthy Living

Emily Johnson - Band/Music

Kate Boisvert - Chorus / Music

Steve Thomas - Technology Education

Diane Pius - Spanish

Jessica Craig- Spanish

Amera Brown - Physical Education

Nicholas Morse Physical Education

Dave Levesque- Computers

Sarah Hicks- Reading Strategies

Soojin Stickney- ESOL

Kristin Yeaton - PACE LA

Michael Karthas- PACE Math


Special Services

Becky Cuthbertson - Special Education Facilitator

Brenda Chisholm- Speech & Language

B.S., M.S. University of New Hampshire

Kathy Pickering- Teacher of the Deaf

Pam Trainor- SAIF

Kristen Boutin- School Psychologist

M.Ed, Ed.S. Rivier University

Robyn Rios- High School Special Ed Facilitator

Lee Holder - Social Worker

Brian Landry- School Resource Officer

ISLE

Blair Carpenter- ISLE Teacher

Cathy Crawford- ISLE Assistant

Lisa Robichaud- ISLE Assistant

Isabelita Plante- ISLE Assistant

Christine Calder- ISLE Assistant

NECC

Jennifer den Hartog - NECC Lead Teacher

Kathleen Foley - NECC Tutor

Courtney Hough - NECC Tutor

Paige Sordelet - NECC Tutor

Lindsay Agro - NECC Tutor

Corey Galante - NECC Tutor

Kyle Adams - NEC Tutor

Mark Baker - NECC Tutor

Genneane Scuturio - NECC Tutor

Support Services Staff

Stefania Metalious- Library Director

Cheryl Vengren- Library Assistant


Technology Department

Raymond Larose- Director of Information Services

Tracy Graham - Network/Web Administrator

Dan Scanlon - Computer Tech

Wayland Elwood - Computer Tech

Kerry Pelletier - Computer Tech

David Minkle - Media Director

Nancy Hoffman - Data Administrator

Dining Hall Staff

Manager, Manager


District Services

Jayne Boyle - Director of Special Services

Laura Powers - Asst. Director of Special Services

Cheryl Jacobs - Director of Special Services

Jessica Benson - Director of Supplemental Services

Barrie-jane Corey - Adult Education